edu3
     
  جستجو
:: تازه ها 1

خبرهای موجود | گروه ها | جستجو | خبررسانی

پنج‌شنبه 26 شهريور 1388
شيوع بيماري‌هاي مقاربتي در كشور از طريق موادغير مجاز روانگردان
10:36 عصر :: بازدیدها 2300 :: نظرها0 ::
 

 
 
 
عمومی- گروه سلامت - سميه شرافتي:
وزارت بهداشت باز هم نسبت به رواج استفاده از داروهاي روانگردان و نقش آنها در گسترش ايدز هشدار داد

به‌طوري كه دكتر عباس صداقت، رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت با تاكيد بر اينكه جامعه ما جامعه جواني است و خطر استفاده از داروهاي روانگردان بيش از همه جوانان را تهديد مي‌كند، به فارس گفت: با توجه به اينكه داروهاي روانگردان قدرت تصميم‌گيري را مختل مي‌كند، اين اختلال در تصميم‌گيري سبب مي‌شود كه آموزش‌ها در عمل با شكست مواجه شود و فرد در نتيجه عدم‌قدرت تصميم‌گيري در خطر ارتباط جنسي محافظت نشده كه زمينه‌اي براي بروز HIV مثبت است، قرار گيرد.

وي با اشاره به اقدامات و پيش‌بيني‌هاي ارگان‌هاي مختلف از جمله ستاد مبارزه با مواد‌مخدر و سازمان بهزيستي به‌منظور كاهش عرضه و تقاضاي انواع مواد اعتيادآور و مخدر، ‌ادامه داد: وزارت بهداشت نيز اطلاع‌رساني در زمينه خطر گسترش مصرف مواد روانگردان و به‌دنبال آن احتمال در معرض خطر HIV مثبت قرار گرفتن را در دستور كار خود دارد، اما اطلاع رساني در اين مورد فراتر از ماموريت سازماني وزارت بهداشت است و لازم است ارگان‌هاي ديگر از جمله رسانه‌ها و سازمان صدا و سيما به‌عنوان سازمان اصلي در اطلاع رساني به اين موضوع بيشتر توجه كنند.

رئيس اداره ايدز وزارت بهداشت 8 ماه پيش هم نسبت به استفاده برخي جوانان از داروهاي روانگردان هشدار داده بود. اما اگرچه در ذهن اكثر اقشار جامعه، اعتياد تزريقي حرف اول را در ابتلا به اين بيماري مهلك مي‌زند، شايد جاي سؤال باشد كه داروهاي روانگردان در اين ميان چه نقشي را قرار است ايفا ‌كند؟

دكتر مسعود مرداني، متخصص بيماري‌هاي عفوني و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در اين رابطه به همشهري اينطور توضيح مي‌دهد: متأسفانه در سال‌هاي اخير هنوز هم مهم‌ترين راه شايع انتقال ايدز در كشور ما استفاده از سرنگ مشترك در معتادان تزريقي است، ولي طي اين سال‌ها به‌علت سهولت دسترسي به داروهاي روانگردان مثل آمفتامين‌ها و مت‌آمفتامين‌ها (شيشه)، داروهايي مثل اكستازي يا كراك (هروئين خالص كمپرس شده) ميزان ابتلا به ايدز، افزايش يافته است.

وي در ادامه تصريح مي‌كند: سيستم تهاجمي اين داروها در افرادي كه از آنها استفاده مي‌كنند، افزايش مي‌يابد؛ به‌طوري كه اين افراد مايل به برقراري رابطه جنسي هستند وبعد از استفاده از اين داروها ديگر هيچ‌گونه مسائل اخلاقي و استفاده از وسايل پيشگيري را رعايت نخواهند كرد.

وي با بيان اينكه حتي در خيلي از موارد تعداد شركاي جنسي هم در اين افراد كه عمدتا معتادان تزريقي هستند، افزايش مي‌يابد، خاطرنشان مي‌كند: البته اين اتفاق فقط مخصوص كشور ما نيست چون در ايالات متحده آمريكا هم اگرچه تا سال 2000 سفليس از جمله بيماري‌هايي بود كه ديگر رو به فراموشي مي‌رفت ولي از سال 2004‌به‌دنبال استفاده از داروهاي روانگردان، اين بيماري باز هم سير صعودي پيدا كرد.

دكتر صداقت نيز مي‌گويد: مصرف روانگردان‌ها باعث مي‌شود كه فعاليت جنسي افراد افزايش يابد در نتيجه آموزش‌هاي پيشگيري از ايدز هيچ تاثيري در چنين مواقعي ندارد.

اما درحالي‌كه به عقيده مسئولان وزارت بهداشت، اين وزارتخانه در كاهش موارد جديد ابتلا به ايدز به‌خصوص در ميان معتادان تزريقي موفق عمل كرده، دكتر مرداني معتقد است: ما در حال حاضر بيم اين مسئله را داريم كه داروهاي روانگردان جاي استفاده از سرنگ مشترك و اعتياد تزريقي را بگيرد و مهم‌ترين عامل در ابتلا به بيماري ايدز محسوب شود و اين يعني فاجعه.

ايــن متــخصـص بيماري‌هاي عفوني معتقد است: سال‌هاي اخير به‌علت استفاده از برنامه راهبردي كشوري كنترل اعتياد تزريقي و استفاده از برنامه‌هاي كاهش آسيب به‌خصوص در زندان‌ها و آموزش عدم‌استفاده از سرنگ مشترك، موارد جديد ابتلا به ايدز در ميان معتادان تزريقي به حداقل رسيده است ولي متأسفانه همين افراد به‌دليل استفاده از داروهاي روانگردان در حال ابتلا به اين ويروس هستند.

به هيچ وجه موفق نبوديم!

«نبود كنترل و آموزش باعث افزايش آمار ايدز در چند ماه گذشته شده است.» اگرچه بنابر عقيده كارشناسان وزارت بهداشت، اين وزارتخانه در اجراي برنامه‌هاي كنترلي خوب عمل كرده است، رئيس مركز تحقيقات ايدز كشور، افزايش آمار مبتلايان به ايدز و HIV را ناشي از عدم‌كنترل اين بيماري مي‌داند.

دكتر مينو محرز در ارتباط با افزايش آمار مبتلايان به ايدز مي‌گويد: البته انتظاري جز اين نمي‌رود چون وقتي كنترل صورت نمي‌گيرد و آموزش را فراموش كرده‌ايم در نتيجه آمار ابتلا به اين بيماري افزايش مي‌يابد.

رئيس مركز تحقيقات ايدز كشور با عنوان اين مطلب كه در حال حاضر بيشترين راه شيوع بيماري ايدز از طريق تماس جنسي رخ مي‌دهد و با انتقاد از عدم‌آموزش مقابله با شيوع ايدز از طريق تماس جنسي خاطرنشان مي‌كند: متأسفانه رسانه‌ها از اين بحث غافل مانده‌اند و در خانواده‌ها، مدارس و... نيز هيچ آموزش و اطلاع‌رساني در زمينه انتقال بيماري از طريق جنسي صورت نمي‌گيرد.

اين در حالي است كه به گفته دكتر مرداني هنوز هم اين آگاهي به خانواده‌ها داده نشده كه مواد‌مخدري مثل كراك و شيشه علاوه بر خاصيت اعتيادزايي مي‌توانند چه نقش مؤثري در ابتلا به ايدز از طريق رابطه جنسي پرخطر داشته باشند.

امتیاز
نظرها
در حال حاضر هنوز نظری ارسال نشده است
اینجارا جهت ارسال نظر کلیک نمایید
کلیه حقوق برای پدیدآورندگان محفوظ است. (استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.)